Hluchavky patří mezi čmeláky k top rostlinám, poskytují totiž mnoho nektaru i pyl. Kromě toho, že poskytují potravu je důležité kdy ji poskytují. Většina kvetoucích rostlin totiž kvete jen krátké období a často v období, kdy je potravy obecně hojnost. Hluchavky ale patří k rostlinám, které kvetou opakovaně a svým kvetením pokrývají značnou část roku. Hluchavka skvrnitá kvete od dubna až do pozdního podzimu. Na rozdíl od hluchavky bílé (jejíž množení jsme popsali zde) začíná kvést o pár týdnů dříve.
Hluchavka skvrnitá má ráda vlhké a humózní půdy, na kterých často vystačí pouze s jarním sluncem (pod listnatými dřevinami), ale na plném slunci má kompaktnější vzrůst a bohatší květ. Lze jí používat i jako půdopokryvnou rostlinu. Zahradní využití má například kultivar ‚Chequers‘, naleznete ho například v Dendrologické zahradě v Průhonicích na břehu Černého rybníku. Tento kultivar je ale problematické získat, česká zahradnictví jej neprodávají, prodávané kultivary jsou sice okrasné listem, ale mají málo chlorofylu a jsou méně životaschopné. Na rozdíl od hluchavky bílé, která se po zahradě stěhuje a často z čista jasna zmizí, hluchavka skvrnitá je podstatně trvalejší. Produkuje jak květní výhony, tak nekvetoucí, které poléhají, zakoření a tak se trs postupně šíří do šířky.
Hluchavka skvrnitá se velmi dobře množí bylinnými řízky, díky schopnosti výhonů zakořenit. Nekvetoucí (koření ale i kvetoucí) stonky nastřiháme na malé díly, aby měly buď dva páry oček/listů a nebo stačí jen jeden, v takovém případě musíme očka umístit jen velmi lehce pod úroveň půdy, případně lze použít i špičky výhonů. Na zakořeňování se velmi osvědčil lignocel, briketu rozmočím ve vodě s příměsí NPK hnojiva (např. Wuxal), což řízkům dodá i prvotní živiny pro růst, vody dáváme lehce méně, aby nebyl vzniklý substrát přemokřený. Řízky pícháme do substrátu a zakryjeme fólií, aby neunikala vlhkost. Takto zakonzervované umístíme do stínu, nebo polostínu (pozor, aby řízky neupeklo slunce) a do několika týdnů až měsíce by se měly objevit první kořeny. Poté odkryjeme a rozesadíme do humózní zeminy, jakmile je kontejner prokořeněný, můžeme sázet na finální místo.